Vyjádření času v angličtině

Angličtina onlineAngličtina pro začátečníkyVyjádření času v angličtině není úplně stejné jako v češtině. Určování času v angličtině funguje trochu jinak. V tomto článku se časové údaje v angličtině naučíte vyjadřovat a zjistíte, že určování hodin v angličtině není zase tak složité.

Vyjádření času v angličtině - Angličtina online a zdarma - Anglina.uNas.cz
Vyjádření času v angličtině – Anglina.uNas.cz

Nakonec si můžete zkusit procvičit, co už umíte v našem testu na hodiny a v testu na určování času v angličtině. Zdarma ke stažení je zde obrázek nebo pracovní list, kde přehledně najdete časové údaje v angličtině vždy pod obrázkem.

Vyjádření času v angličtině – Celé hodiny

Pokud chcete říct, že je 9 hodin, řekneme to jednoduše: „It is nine o´clock”.

Ostatní případy budou trochu složitější.

Vyjádření času v angličtině – Čtvrt, půl, tři čtvrtě na …

Pokud chceme říct, že je čtvrt na 10, tak je to trochu složitější. V angličtině řeknou, že je čtvrt po 9 hodině. – „It is a quarter past nine“.

O čtvrt hodiny později je půl desáté a slovní spojení je podobné – „It is half past nine.“

Po další čtvrthodině se již situace změní – místo předložky „past“, která znamená v minulých příkladech „po“ použijeme předložku „to“, která v tomto případě bude znamenat „před“ – „It is a quarter to ten“.

Všechny ostatní časové údaje v angličtině

Pro všechny další případy si již vystačíme s předložkami „past“ a „to“. Od celé hodiny do půl (včetně) se používá předložka „past“. Od půl do další celé se používá předložka „to“. Z následujících příkladů jistě pochopíte, jaká jsou pravidla slovního spojení.

Ještě je nutné zmínit, že pokud se použije předložka „past“ – „po“, tak se slovní spojení vztahuje k hodině, která již byla. Angličtina říká, že je například 10 minut po 9 hodině. Nebo čtvrt po 9 hodině, což zní v češtině trochu podivně, ale v angličtině s tím nemají problém. Poslední minuta, kdy se použije předložka „past“ – „po“ je 30-tá.

Po třicáté minutě se začíná používat předložka „to“ – „před“ a začíná se mluvit o hodině, která následuje. Pokud chceme říct 8:50, tak musíme říct „It is ten to nine.“ – „Je deset před devátou.“. Podobné to bude ve všech ostatních případech.

Angličtina online a vše zdarma - vyjádření času v angličtině, anglické hodiny
Angličtina online a vše zdarma – vyjádření času v angličtině, anglické hodiny

Ráno nebo odpoledne

Vyjádření času v angličtině nezná, co je to 14:00 a podobně. V angličtině se počítá čas jen do 12 hodin. Pokud mluvíme části dne (0:00 – 12:00), tak se použije „a.m.“ a pro druhou půlku dne (12:00 – 24:00) použijeme „p.m.

Příklady použití – vyjádření času v angličtině

Teď si přečtěte pár názorných příkladů:

  • Two o`clock. – Dvě hodiny.
  • Five past two. – Pět minut po druhé.
  • Ten past two. – Deset minut po druhé.
  • Quarter past two. – Čtvrt na tři. (Patnáct minut po druhé.)
  • Twenty past two. – Za deset minut půl třetí. (Dvacet minut po druhé.)
  • Twenty five past two. – Za pět minut půl třetí. (Dvacet pět minut po druhé.)
  • Half past two. – Půl třetí. (Půl hodiny po druhé.)
  • Twenty five to three. – Půl třetí a pět minut. (Dvacet pět minut před třetí.)
  • Twenty to three. – Za pět minut tři čtvrtě na tři. (Dvacet minut před třetí.)
  • Quarter to three. – Tři čtvrtě na tři. (Čtvrt před třetí.)
  • Ten to three. – Za deset minut tři.
  • Five to three. – Za pět minut tři.
  • Three o`clock. – Tři hodiny.
  • Four o`clock. – Čtyři hodiny.

Angličtina a datum? Nebo něco jiného?


What now?

a - a few - a little - a lot - a lot of - a.m. - above - across - all - all day - always - am - among - Amphibian - an - Animal - any - April - are - Art - at - at - August - Bathroom - be - be going to - behind - below - between - billion - Bird - Body - Box - Buildings - by - Camping - can - can not - can`t - Capitalization rules - Car - Castel - Celebration - Clothes - Colors - Cooking - countable nouns - Country - daily - December - dislike - do - each - eight - Elements - eleven - every - every day - Family - Farm - February - Feelings - few - first conditional - Fish - five - Flower - Food - four - four times - frequently - Friday - from - Fruit - Furniture - Geography - going - going to - half - hardly ever - have - have got - Health - her - his - Holiday - House - how - how - how far - how many - how much - how often - hundred - Character - in - in - in front of - is - its - January - Job - July - June - Kitchen - let us go - like - little - lots of - make - Mammal - many - March - Math - May - million - Monday - Money - monthly - much - must - my - near - need - never - next to - nil - nine - no - no - none - normally - nougth - November - o`clock - occasionally - October - often - on - on - on the top of - once - one - onto - opposite - our - over - p.m. - past - Phrasal verbs - Plant - Post - Present perfect simple - present simple - quarter - rain - rarely - regularly - Restaurant - Saturday - say - Science - Sea - second conditional - seldom - September - seven - Shapes - should - School - six - snow - so - some - sometimes - Space - Sport - such - sun - Sunday - tell - ten - that - the - their - there are - there is - these - third conditional - this - those - thousand - three - three times - through - Thursday - Time - to be - Tools - towards - Transport - Tree - Tuesday - twice - two - uncountable nouns - under - usually - Vegetable - was - Weather - Wednesday - were - what - when - where - which - who - whole - why - will - won`t - would like - yearly - your - zero - zero conditional

Kontakt:

anglina.unas@email.cz