Anglické číslovky

Angličtina online – úvodní stranaAnglické číslovky – Víte kolik možností má angličtina pro číslovku nula? Víte jak v angličtině na desetinná čísla? V článku se naučíte vše od základních číslovek přes stovky, tisíce, milióny až po miliardy.

Úvod do číslovek v angličtině

Číslovky v angličtině nejsou složité, jako vždy se budete muset naučit pár výjimek, takže nic nového od předchozích kapitol. Na této stránce se budeme věnovat právě výjimkám.

Nula v angličtině

Vyjádření nuly v angličtině má hned několik možností, proto jí také bude věnován celý odstavec.

  • Zero – nejpoužívanější název pro nulu vůbec. Lze použít vždy a pochází z americké angličtiny.
  • Nougth – tato nula je zase používána v britské angličtině.
  • O – Pokud čtete výčet čísel, například telefonní číslo, tak se používá „O
  • Love – pokud se někdy díváte na tenisová utkání, tak jste již tuto verzi nuly určitě slyšeli. Pozor slovo „láska, milovat“ se v angličtině píše stejně.
  • Nil – v případě, že jste někdy viděli fotbalový přenos komentovaný v angličtině, tak jste se mohli setkat se slovíčkem „Nil

Základní anglické číslovky 1 až 20

V následující tabulce najdete ty číslovky, které pokud ještě neznáte, tak určitě budete potřebovat. Ve spoustě příkladů anglických vět se používají minimálně v angličtinách pro začátečníky číslovky 1 až 20. Dole pod tabulkou se dozvíte více o výjimkách.

1 one 11 eleven
2 two 12 twelve
3 three 13 thirteen
4 four 14 fourteen
5 five 15 fifteen
6 six 16 sixteen
7 seven 17 seventeen
8 eight 18 eighteen
9 nine 19 nineteen
10 ten 20 twenty

Číslovky jedna až deset budete potřebovat pro tvorbu skoro všech dalších, takže to budeme brát jako základ a výjimky tu zatím nejsou.

Anglické číslovky od třinácti do devatenácti se tvoří přidáním „-teen“. První výjimky v tomto pravidle jsou jedenáct – „eleven“ a dvanáct „twelve“, které se netvoří přidáním „-teen“. Pak existují číslovky, které se sice tvoří přidáním „-teen“, ale ať to není tak jednoduché, tak se mění základní tvar číslovky. Jsou to třináct – „thirteen“ a patnáct – „fifteen“. O číslovce dvacet – „twenty“ více v dalším odstavci.

Anglické číslovky 20 až 100

I tentokrát začneme tabulkou anglických číslovek. Nebude to již kompletní seznam od 20 do 100, ale pouze po desítkách.

10 ten
20 twenty
30 thirty
40 forty
50 fifty
60 sixty
70 seventy
80 eighty
90 ninety
100 a/one hundred

Jak vidíte v tabulce, tak desítky se tvoří ze základních číslovek jedna až devět pomocí přípony „-ty“. Zase jsou zde výjimky, které již částečně znáte z minulého odstavce o číslovkách 10 až 20. Dvacet není „twoty“, ale „twenty“. Třicet a padesát vychází z třináctky a patnáctky, takže „thirty“ a „fifty“. Přidáme si sem ještě čtyřicítku, která je v angličtině „forty“. Ostatní desítky se tvoří již pravidelně přidáním „-ty“. Pro stovku má angličtina nové slovíčko „hundred“.

Teď ještě zbývá uvést, jak anglicky říct všechny ty číslovky mezi tím, co již bylo uvedeno. Pokud chceme říct „dvacet pět“ – takto jednoduše složíme z číslovek dvacet a pět a řekneme „twenty-five“. Mezera mezi číslovkami není náhodou, ale patří tam.

Pár příkladů pro úplnost:

  • Twenty-five – dvacet pět
  • Thirtyseven – třicet sedm
  • Fortysix – čtyřicet šest
  • Seventyfive – sedmdesát pět
  • Ninetyseven – devadesát sedm

Anglické číslovky 100 až 1000

Z minulého odstavce již znáte „sto“ – „hundred“, ostatní stovky vytvoříte, takže že pomocí číslovek jedna až devět řekne počet stovek, následuje „and“ a zbytek čísla.

Pro tisíc má pak angličtina slovíčko „thousand“.

Pár příkladů pro názornost:

  • One hundred and twenty-five – sto dvacet pět
  • Two hundred and thirtyseven – dvě stě třicet sedm
  • Three hundred and fortysix – tři sta čtyřicet šest
  • Four hundred and seventyfive – čtyři sta sedmdesát pět
  • Seven hundred and ninetyseven – sedum set devadesát sedm
  • Thousand – tisíc

Anglické číslovky tisíc, milión, miliarda …

Slovíčko „thousand“ už znáte, tak teď ještě „milión“ – „million“ a „miliarda“ – „billion“. Toto je sem tam někomu plete. V češtině máme toto slovíčko pro 1000 krát více než je miliarda, tak se nenechte zmást. A aby to nebylo tak jednoduché, tak opět existuje rozdíl mezi miliardou v britské a americké angličtině. „Billion“, které jsem si ukázali výše, je miliarda v americké angličtině, kdežto britská má pro miliardu slovo „milliard“.

Anglické číslovky číslem a desetinná čísla

Možná Vás to překvapí, ale i čísla mají v angličtině jiné, než u nás. Zatímco u nás pokud napíšete „1.000.000“ znamená to milión, tak v angličtině by to stejné číslo napsali pomocí čárek: „1,000,000“. Možná si hned vzpomenete, že na číselné klávesnici mate „,“. Ale není to jediný rozdíl a i angličtina používá „.“. Tečku používají pro desetinná čísla. Takže pro zápis čísla „tři celé pět“ používá angličtina „3.5“.

Pro desetinná čísla zbývá ještě napsat, že tečku čteme jako „point“. Čísla za desetinnou tečkou pak čteme popořadě jako základní číslovky od nuly do devíti.

Jak se učí angličtina s úsměvem?

Postupně na naše stránky doplňujeme úsměvné texty v angličtině – English Jokes na www.Anglina.uNas.cz

Angličtina online a zdarma - Anglické číslovky - na www.Anglina.uNas.cz - english jokes zdarma - základní číslovky, nula v angličtině, desítky, stovky, tisíce, milióny, miliardy
Angličtina online a zdarma – Anglické číslovky – na www.Anglina.uNas.cz – english jokes zdarma

Dělá Vám Matematika problém?

Matematika online a zdarma na Math.Kvalitne.cz – veškeré učivo matematiky od základní školy přes střední školu až po vysokou.


What now?

a - a few - a little - a lot - a lot of - a.m. - above - across - all - all day - always - am - among - Amphibian - an - Animal - any - April - are - Art - at - at - August - Bathroom - be - be going to - behind - below - between - billion - Bird - Body - Box - Buildings - by - Camping - can - can not - can`t - Capitalization rules - Car - Castel - Celebration - Clothes - Colors - Cooking - countable nouns - Country - daily - December - dislike - do - each - eight - Elements - eleven - every - every day - Family - Farm - February - Feelings - few - first conditional - Fish - five - Flower - Food - four - four times - frequently - Friday - from - Fruit - Furniture - Geography - going - going to - half - hardly ever - have - have got - Health - her - his - Holiday - House - how - how - how far - how many - how much - how often - hundred - Character - in - in - in front of - is - its - January - Job - July - June - Kitchen - let us go - like - little - lots of - make - Mammal - many - March - Math - May - million - Monday - Money - monthly - much - must - my - near - need - never - next to - nil - nine - no - no - none - normally - nougth - November - o`clock - occasionally - October - often - on - on - on the top of - once - one - onto - opposite - our - over - p.m. - past - Phrasal verbs - Plant - Post - Present perfect simple - present simple - quarter - rain - rarely - regularly - Restaurant - Saturday - say - Science - Sea - second conditional - seldom - September - seven - Shapes - should - School - six - snow - so - some - sometimes - Space - Sport - such - sun - Sunday - tell - ten - that - the - their - there are - there is - these - third conditional - this - those - thousand - three - three times - through - Thursday - Time - to be - Tools - towards - Transport - Tree - Tuesday - twice - two - uncountable nouns - under - usually - Vegetable - was - Weather - Wednesday - were - what - when - where - which - who - whole - why - will - won`t - would like - yearly - your - zero - zero conditional

Kontakt:

anglina.unas@email.cz