Datum v angličtině a řadové číslovky

Úvodní strana  – Angličtina onlineDatum v angličtině a řadové číslovky – Umíte dobře napsat datum v angličtině? Tento článek Vám poradí jak na to. K tomu jak napsat datum v angličtině budete potřebovat řadové číslovky, tak to vezmeme hezky při jednom. Krom toho  se naučíte číst letopočet, měsíce a dny v týdnu.

Úvod – datum v angličtině

Zatímco většina anglických pravidel z předchozích lekcí našeho kurzu pro začátečníky je docela jednoduchá a studenti mají problém hlavně s tím je dát všechna dohromady, tak datum samo o sobě je docela komplikované. Na druhou stranu, i když říct nebo jen přečíst anglické datum není jednoduché, tak nakonec se i s „polo správnou“ angličtinou většinou dostanete ke zdárnému cíli. Tato lekce datum v angličtině volně navazuje na lekci o vyjadřování času. Řadové číslovky navazují zase na lekci o číslovkách v angličtině. Navíc na konci lekce najdete tabulky dnů v týdnu a měsíce v roce.

Datum v angličtině  – v britské a americké angličtině

Asi si říkáte: Jako by se nemohli dohodnout?, kalendář mají přece stejný.  Odpověď je jednoduchá – Nemohli se dohodnout! Na druhou stranu už podle data můžete poznat, zda například prezentaci dělal Američan nebo Brit.

Datum v britské angličtině jde v pořadí: den + měsíc + rok. Pokud hned přepneme do americké angličtiny, tak se nám pořadí mění z mého pohledu docela nelogicky na: měsíc + den + rok. Ať už se Vám to libí nebo ne, tak to tak prostě je.

Krom rozdílů mezi britskou a americkou angličtinou máme hned několik způsobů, jak datum zapsat. Všechny je najdete v následující tabulce:

Verze Britská angličtina Americká angličtina
1 The twenty-two of May 2018 May twenty-two, 2018
2 22ndMay 2018 May 22nd, 2018
3 22 May 2018 May 22, 2018
4 22.05.2018 5/22/2018

V tabulce vidíte, že jsou celkem 4 verze, jak datum zapsat, k tomu poslední verze je docela „nebezpečná“, protože pokud nemáte informaci o tom, zda ji napsal Brit nebo Američan, tak v určitých dnech v roce nelze zjistit, jestli bylo například 4. května nebo 5. dubna. Už jen proto doporučuji používat sice složitější verze 1, 2 nebo 3, ale pokud řeknete měsíc slovem, tak je záměna nepravděpodobná. Krom toho, že složitější verze mohou předejít zmatkům, tak jsou formálnější.

Jak to mám přečíst?

  • Britská verze: „the twenty-second of May two tousand eighteen
  • Americká verze: „May the twenty-second two tousand eighteen

Pozor na předložku před letopočtem

Jsou dvě možnosti, jakou předložku před letopočet dáváme, jsou to „in“ a „on“. Naštěstí je v tomto britská i americká angličtina jednotná. Rozdíl je v tom, zda píšeme celé datum nebo jen letopočet. Pokud jen letopočet, tak použijeme předložku „in“ a pokud celé datum, tak předložku „on“. Pro lepší názornost se podívejte na příklad použití:

  • I was born on the twenty-second of May two tousand eighteen. – Narodil jsem se 22. května 2018
  • I was born in two tousand eighteen. – Narodil jsem v roce 2018.

Jak číst letopočet?

Asi nemá cenu se moc rozepisovat. Podívejte se na následující příklady a určitě Vám to bude vše jasné:

  • 1905 – nineteen (and) five
  • 1920 – nineteen twenty
  • 1955 – nineteen fifty-five
  • 1990 – nineteen ninety
  • 2006 – two tousand (and) six
  • 2012 – two tousand twelve
  • 2020 – two tousand twenty

Řadové číslovky

Tento odstavec navazuje na lekci o číslovkách. V angličtině mají rozdíl i při zápisu řadové číslovky číslem. Zatímco my používáme tečku za číslem, tak v angličtině se používají koncovky „-st, -nd, -rd, -th

Tabulka anglických číslovek od 1 do 31

 

česky anglicky česky anglicky
první first 1. 1st
druhý second 2. 2nd
třetí third 3. 3rd
čtvrtý fourth 4. 4th
pátý fifth 5. 5th
šestý sixth 6. 6th
sedmý seventh 7. 7th
osmý eighth 8. 8th
devátý ninth 9. 9th
desátý tenth 10. 10th
jedenáctý eleventh 11. 11th
dvanáctý twelfth 12. 12th
třináctý thirteenth 13. 13th
čtrnáctý fourteenth 14. 14th
patnáctý fifteenth 15. 15th
šestnáctý sixteenth 16. 16th
sedmnáctý seventeenth 17. 17th
osmnáctý eighteenth 18. 18th
devatenáctý nineteenth 19. 19th
dvacátý twentieth 20. 20th
dvacátý první twenty-first 21. 21st
dvacátý druhý twenty-second 22. 22nd
dvacátý třetí twenty-third 23. 23rd
dvacátý čtvrtý twenty-fourth 24. 24th
dvacátý pátý twenty-fifth 25. 25th
dvacátý šestý twenty-sixth 26. 26th
dvacátý sedmý twenty-seventh 27. 27th
dvacátý osmý twenty-eighth 28. 28th
dvacátý devátý twenty-ninth 29. 29th
třicátý thirtieth 30. 30th
třicátý první thirty-first 31. 31st

Dny v týdnu

Tabulka anglických dnů v týdnu včetně zkratek: 

den day zkratka
pondělí Monday Mon
úterý Tuesday Tue
středa Wednesday Wed
čtvrtek Thursday Thu
pátek Friday Fri
sobota Saturday Sat
neděle Sunday Sun

Měsíce v roce

Tabulka anglických měsíců včetně zkratek:

Měsíc Month zkratka
leden January Jan
únor February Feb
březen March Mar
duben April Apr
květen May May
červen June nezkracuje se
červenec July nezkracuje se
srpen August Aug
září September Sept
říjen October Oct
listopad November Nov
prosinec December Dec

 

Angličtina s úsměvem 🙂

Angličtina online a zdarma - Datum v angličtině a řadové číslovky - na www.Anglina.uNas.cz - english jokes zdarma - dny v týdnu, letopočet, měsíce v roce, základní řadové číslovky
Angličtina online a zdarma – Datum v angličtině a řadové číslovky – na www.Anglina.uNas.cz – english jokes zdarma

Potřebujete vyřešit úkol z matematiky?

Math.Kvalitne.cz – Matematika online a zdarma


What now?

a - a few - a little - a lot - a lot of - a.m. - above - across - all - all day - always - am - among - Amphibian - an - Animal - any - April - are - Art - at - at - August - Bathroom - be - be going to - behind - below - between - billion - Bird - Body - Box - Buildings - by - Camping - can - can not - can`t - Capitalization rules - Car - Castel - Celebration - Clothes - Colors - Cooking - countable nouns - Country - daily - December - dislike - do - each - eight - Elements - eleven - every - every day - Family - Farm - February - Feelings - few - first conditional - Fish - five - Flower - Food - four - four times - frequently - Friday - from - Fruit - Furniture - Geography - going - going to - half - hardly ever - have - have got - Health - her - his - Holiday - House - how - how - how far - how many - how much - how often - hundred - Character - in - in - in front of - is - its - January - Job - July - June - Kitchen - let us go - like - little - lots of - make - Mammal - many - March - Math - May - million - Monday - Money - monthly - much - must - my - near - need - never - next to - nil - nine - no - no - none - normally - nougth - November - o`clock - occasionally - October - often - on - on - on the top of - once - one - onto - opposite - our - over - p.m. - past - Phrasal verbs - Plant - Post - Present perfect simple - present simple - quarter - rain - rarely - regularly - Restaurant - Saturday - say - Science - Sea - second conditional - seldom - September - seven - Shapes - should - School - six - snow - so - some - sometimes - Space - Sport - such - sun - Sunday - tell - ten - that - the - their - there are - there is - these - third conditional - this - those - thousand - three - three times - through - Thursday - Time - to be - Tools - towards - Transport - Tree - Tuesday - twice - two - uncountable nouns - under - usually - Vegetable - was - Weather - Wednesday - were - what - when - where - which - who - whole - why - will - won`t - would like - yearly - your - zero - zero conditional

Kontakt:

anglina.unas@email.cz